Vánoční ubrus vyladí váš sváteční domov do dokonalosti

festive-table-place-for-thanksgiving-or-christmas-S48698Q

 

Když připravujete adventní a vánoční výzdobu, na co nesmíte rozhodně zapomenout? Na vánoční ubrus, který je základem slavnostně prostřené tabule. Stůl v jídelně, kuchyni či obývacím pokoji můžete zkrášlit různými druhy vánočních ubrusů. Poradíme vám, který z nich bude slušet zrovna vašemu domovu.

 

Vánoční ubrus jako středobod sváteční tabule

Vánoce patří vedle Velikonoc k nejdůležitější svátkům v roce. Aby to u nás doma také svátečně vypadalo, snažíme se svůj dům či byt také vkusně zkrášlit. Středobodem všeho je nádherně prostřená adventní či vánoční tabule, ze které dýchá přímo slavnostní atmosféra. Aby byla naprosto dokonalá, zdobíme ji stylovými vánočními dekoracemi.

Hlavní z dekorací, která patří na sváteční tabuli, je zejména vánoční ubrus. Pokud vám tento doplněk doma schází, rozhodně si jej do příchodu vánočních svátků pořiďte. Na jeho výběru si ovšem dejte obzvlášť záležet. Co konkrétně by vás mělo zajímat?

 

table-791149_1280

 

V hlavní roli tvar a rozměry vánočního ubrusu

V prvé řadě je pro vás důležitý samotný tvar a také rozměry ubrusu s vánoční tematikou. Zamyslete se proto, na jaký typ stolu jej chcete položit. Půjde o jídelní stůl v kuchyni či jídelně, anebo o konferenční stolek, který máte v obývacím pokoji?

Na jídelním stole se krásně vyjímá zejména vánoční ubrus klasického obdélníkového či čtvercového tvaru, jehož rohy budou volně spadávat přes hrany stolu. Konferenčním stolkům zase sluší zejména kulaté a oválné tvary vánočních ubrusů.

Tip: Chcete, aby vaše vánoční tabule nebo vánočně laděný konferenční stolek vypadaly slavnostně, ale zároveň moderně? Místo klasického vánočního ubrusu je nadekorujte stylovým běhounem s vánočními motivy.

 

Zaměřte se na barvy ubrusu

V případě vánočního ubrusu je velmi důležitá také správná volba jeho barvy. Je libo například vánoční ubrus v červené, zlaté, stříbrné, šedé či bílé? Právě jsme vyjmenovali ty nejoblíbenější barvy, které vévodí českým Vánocům. Barvu vánočního ubrusu byste přitom měli sladit nejen s dalšími dekoracemi, kterými máte ozdobenou vánoční tabuli. Tato barva by se měla shodovat s celkovou výzdobou vašeho domova. Díky preciznímu barevnému sladění to u vás doma bude vypadat jako ve vánoční pohádce.

Na barvách si dejte záležet především v rámci výzdoby svatební tabule. Kombinuje mezi sebou maximálně dvě barvy (například bílou a červenou). Jedině tak se vánoční ubrus a další dekorace sváteční tabule nebudou barevně přebíjet.

 

Nejoblíbenější vánoční barvy: Jaký je jejich význam?

Každá z barev má na Vánoce svůj vlastní význam. Tohoto poznatku byste se měli držet i při výběr vánočního ubrusu. Jakou mají tedy tyto barvy symboliku?

  • Zlatá – Symbolizuje světlo, slunce a naději.
  • Červená – Symbolizuje oheň. Přináší teplo v mrazivých zimních dnech.
  • Bílá – Představuje čistotu, nevinnost, mír i dokonalost. Jde o barvu sněhu, takže navozuje i správnou zimní atmosféru.
  • Zelená – Přináší naději, že brzy skončí zima.

S ohledem na křesťanskou tradici jsme vyjmenovali hlavní barvy Vánoc. Do vánoční výzdoby se v průběhu staletí dostaly i další barvy jako stříbrná, fialová, modrá či šedá, které každoročně zpestřují i české domovy.

 

Vyberte si ubrus s vánočními motivy

Vánoční ubrus nemusí mít pouze jednotnou barvu. Jídelní stůl i konferenční stolek si zkuste oživit také ubrusem s vánočními motivy. Které patří k těm nejoblíbenějším? Jednoznačně motivy sněhových vloček, hvězdiček či sobů. Velmi populární jsou také speciální skandinávské motivy.

Když se rozhodnete pro ubrus s vánočními motivy, opět platí, že tento motiv byste měli sladit s ostatními dekoracemi, které máte na sváteční tabuli. V opačném případě bude váš svátečně vyzdobený stůl vypadat velmi nesourodě.

 

christmas-table-is-waiting-for-the-quests-9SPR2H2

 

Materiál vánočního ubrusu: Který vybrat?

Nejběžnějším materiálem dnešních vánočních ubrusů je jednoznačně 100procentní polyester, který vyniká kvalitou, dokonalým provedením, odolností i dlouhou životností. Pro dekoraci sváteční tabule můžete použít také vánoční ubrus, který je vyroben z kombinace polyesteru a bavlny.

 

Tip: Jestliže chcete, aby vaše sváteční tabule působila ještě slavnostněji, přechoďte přes ni vánoční ubrus vyrobený z kvalitního saténu.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.