Vánoční dekorace na stůl: Jak vyzdobit vánoční tabuli, aby byl výsledek dokonalý?

group-of-friends-sitting-around-table-at-home-for-2VQAXYU

 

Dokázali byste si představit celý adventní čas a také Štědrý den a večer bez perfektně prostřeného stolu? Aby byla i vaše vánoční tabule během nejdůležitějších svátků v roce opravdu dokonalá, přinášíme vám několik užitečných tipů, jak ji zkrášlit. Které vánoční dekorace na stůl by vám tak rozhodně neměly chybět?

 

christmas-dinner-plate-silverware-fir-tree-P844Z5C

 

Pravidla zdobení vánoční tabule

Vánoce pro většinu z nás představují nejdůležitější svátky v roce. Abyste vytvořili opravdu kouzelnou a zároveň slavnostní atmosféru, jistě se snažíte svůj domov i jeho okolí slavnostně vyzdobit. Kromě celkové vánoční výzdoby byste se měli zaměřit také na  sváteční tabuli a vyzdobit ji vhodnými vánočními dekoracemi. Co je v tomto případě nejdůležitější?

 

Hlavní vánoční dekorace na stůl: Ubrus, běhoun či prostírání

Než se pustíte do zdobení vánoční tabule, v první řadě se poohlédněte po vhodném svátečním ubrusu a prostírání. Místo ubrusu můžete sáhnout i po modernějším vánočním běhounu na stůl. Tyto vánoční dekorace na stůl mohou mít jednotnou barvu, k těm nejoblíbenějším patří červená, zlatá, stříbrná, ale i šedá a bílá. Vánočním ubrusům, běhounům a prostírání sluší rovněž motivy sněhových vloček, hvězdiček nebo sobů.

Pokud se rozhodnete kombinovat vánoční ubrus a prostírání, nebo vánoční běhoun a prostírání, tyto vánoční dekorace na stůl by se měly shodovat jak barvami, tak zvoleným motivem. V opačném případě by váš sváteční stůl vypadal velmi nesourodě.

 

christmas-family-dinner-table-concept-PB9KXYM

 

Vánoční tabuli dekorujte symetricky a maximálně ve dvou barvách

Pokud jste si už pořídili vánoční ubrus, prostírání nebo běhoun, můžete se pustit do dalšího dekorování vánoční tabule. Dejte si ale pozor na to, aby byly vánoční dekorace na stůl, které použijete, maximálně ve dvou barvách. V případě, že bude vaše sváteční tabule vícebarevná, dekorace se začnou navzájem přebíjet a rozhodně tím nedosáhnete elegantního a decentního dojmu.

Je rovněž důležité, abyste vánoční dekorace umisťovali na sváteční tabuli symetricky. Váš vánoční stůl by měl mít vždy jasnou strukturu, díky tomu bude působit harmonicky. Říká se, že v jednoduchosti je krása, proto to nikdy s vánočními dekoracemi na stůl nepřehánějte. Na sváteční tabuli by totiž měl mít každý ze členů vaší rodiny dostatečně velký prostor, na kterém si bude moci pochutnávat na vánočních pokrmech.

 

christmas-dinner-table-HGYPRH6

 

Vánoční dekorace patřící na sváteční stůl: Působivé osvětlení

Aby byla vánoční tabule opravdu dokonalá, prozařte ji svátečním světlem. Její součástí přitom nemusí být pouze adventní věnec, na kterém 24. prosince zapálíte všechny čtyři svíčky. Stylovou součástí vánočního stolu mohou být také elegantní svícny, LED řetězy s hřejivým žlutým světlem nebo dekorativní větvičky s LED diodami.

Máte-li rádi výraznější vánoční dekorace, svou sváteční tabuli vyzdobte dekorativním bílým LED andělem nebo dekorativní LED hvězdou. Tyto nadčasové světelné dekorace vdechnou vašemu vánočnímu stolu jedinečnou sváteční náladu.

 

TIP: Nechcete z důvodu bezpečnosti použít na vánočním stole klasickou svíčku? Její dokonalou imitací je LED svíčka s mihotavým světlem a časovačem, kterou můžete zakomponovat například do adventního věnce nebo vložit do vánočního svícnu.

 

neonbrand-fCxgjotoq9E-unsplash

 

Další tipy na vánoční dekorace na stůl

Při dekorování vánoční tabule máte neomezené možnosti. Sváteční stůl přitom zdobte nejen s ohledem na tradice, ale také podle vlastního vkusu a fantazie. Kromě vánočního ubrusu, prostírání a teplého osvětlení vám na sváteční tabuli nesmí chybět ani ubrousky s vánočními motivy. 

Vánoční stůl můžete volně doplnit také o skleněné baňky, přírodní materiály (například šišky) či decentní hvězdy z papíru. Aby výsledek vypadal opravdu slavnostně, na závěr jej dozdobte také třpytkami nebo umělým sněhem. S množstvím těchto vánočních dekorací to však na stole nikdy nepřehánějte. Buďte raději minimalističtí a myslete na to, že méně někdy znamená více.

 

TIP: Pořídili jste si papírové ubrousky s vánočním motivem, ale nevíte, jak je poskládat, aby výsledek působil vkusně? Máme pro vás praktický a zároveň velmi vkusný tip. Tím jsou elegantní kroužky na ubrousky, které dodají vašemu vánočnímu stolu řád a které vám usnadní prostírání stolu na štědrovečerní večeři.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.